Протидія домашньому насильству
Що таке «домашнє насильство», згідно із законом?

Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

«Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, то тепер розширюється коло осіб. До нього тепер відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширене коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі».

Що розуміти під економічним та психологічним насильством?

Під економічним насильством в законі значиться умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Психологічне насильство, відповідно до закону, – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

В місті Суми проводяться просвітницько-профілактичні заходи щодо популяризації сімейних цінностей, запобігання насильству в сім’ї  шляхом проведення брифінгів, тренінгів, семінарів, лекторіїв та практичних занять спільно з представниками поліції, закладів освіти, культури, охорони здоров’я та громадських організацій. Під час заходів розповсюджується друкована продукція, переглядаються відеоматеріали з цієї тематики.

Найяскравішими акціями останнього часу були:

«Будуємо дім без насильства» за участю учнів Сумського центру професійно-технічної освіти, які написали листи з кількома теплими словами на підтримку постраждалих від домашнього насильства, які тимчасово проживають в Сумському обласному центрі соціально-психологічної допомоги;

«флешмоб», спрямований на привернення уваги молоді до проблеми домашнього насильства, під час якого танок дівчаток-студенток Сумського державного університету з заклеєними ротами ототожнював жертв насильства, що мовчки страждали, та все ж таки наважилися сказати рішуче «Ні» кривдникам;

театралізована вистава родини Нянькіних під назвою «Павутиння», яка відбувалась в конгрес-центрі Сумського державного університету одночасно з виставкою робіт фотомайстрині Тетяни Попової, символічно продемонструвала, як щасливе сімейне життя стрімко може стати справжнім жахіттям: молоду жінку перетворюють на рабиню, а дітей – на тварин у клітці. З іншого боку, світлини з усміхненими людьми зображували те, яким прекрасним є світ без насильства;