Альтернативна служба

Статтею 35 Конституції України, Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу» та постановою Кабінету Міністрів України, якою визначено Порядок застосування цього Закону, передбачено право на альтернативну службу для осіб, релігійні переконання яких не допускають користування зброєю, що унеможливлює виконання ними військового обов’язку.

Альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов’язку перед суспільством. Для забезпечення реалізації цього права в місті Суми діє комісія у справах альтернативної (невійськової) служби.

В 2018 році проведено 7 засідань цієї комісії, на яких розглянуто питання проходження служби 8 особами. Серед рішень, що приймались комісією: направлення на проходження служби, перенесення розгляду питання до завершення відстрочки або відмова в направленні в зв’язку з непридатністю для проходження строкової військової служби за станом здоров’я.

На сьогоднішній день проходять альтернативну (невійськову) службу 7 мешканців міста, які належать до релігійних організацій Свідки Єгови, Євангельські християни та Євангельські християни-баптисти. Свій обов’язок перед суспільством виконується ними в комунальних підприємствах Сумської міської ради «Електроавтотранс», «Спеціалізований комбінат», «Центр догляду за тваринами», Сумській центральній районній клінічній лікарні та комунальній установі Сумська гімназія № 1 на посадах: ловець бездоглядних тварин, робітник ритуальних послуг, слюсар-електрик, підсобний робітник, прибиральник території, бухгалтер.

Строк альтернативної (невійськової) служби у півтора рази перевищує строк військової служби і становить 27 місяців або 18 місяців для осіб з вищою освітою (спеціаліст, магістр).

Для вирішення питання про направлення на альтернативну службу необхідно не пізніше ніж за два календарні місяці до початку встановленого законодавством періоду призову на строкову військову службу особисто звернутися до міської комісії у справах альтернативної (невійськової) служби за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 35, каб. 212, тел. 787-147 з відповідною заявою, яка приймається при пред’явленні паспорту. До заяви додаються документи, що підтверджують істинність релігійних переконань: довідка про склад сім’ї, копія документу про освіту, довідка з місця роботи або навчання (в разі якщо особа навчається або працює); інші документи в разі потреби.